Село Каменово, Сливенски окръг, е разположено по склоновете и подножието на два малки хълма, от двете страни на шосето София - Бургас, източно от Нова Загора на 10 км и западно от Сливен на 29 км. Формата на заселването на селото е продълговата с посока изток-запад.
На около 1 км северно от селото с посока изток-запад се простира хълмиста верига, от голи почти хълмове и изветрели скали, т.нар. „Кайраците”. Тя е прорязана през половин-един километър от малки реки, чиито корита са почти наравно с равнината, която се простира южно от селото и продължава до Светиилийските възвишения. Хълмистата верига „Кайраците” ("кайрак" от турски значи „скалисто място”) води началото си на запад от хълмовете, заключени в триъгълника между селата Кортен - Ценино - Съдийско поле и продължава на изток в права посока около 10 километра и там, където се пресича от шосето София - Бургас в местността „Куш тепе” леко се извива на юг и продължава на изток вече не така високо, а по-разложено към селата Николаево, Бозаджии и Безмер, Ямболско. Съставът на скалите е сив до син пясъчник, на скали, някъде на пластове, разграничени с бели мраморни жилки. Надморската височина пред селото е около 145 м /131 м на кантора южно от Съдиево/.
На 2 км западно от селото се намира с. Съдиево, на 2 км северно е с. Научен и на 7 км югоизточно е с. Коньово - жп гара на линията Нова Загора – Ямбол.
Равнината южно от селото е част от Новозагорската равнина, която представлява един огромен наносен конус, заключен между Кайраците и Светиилийските възвишения. В западната част на тази равнина се издигат две хълмисти вериги. Едната се простира южно от с. Коньово на около 1 км и е разположена по посока изток-запад. Състои се от няколко еднакво отдалечени един от друг хълмове, доста заострени, може би от вулканичен произход, но това трябва да се потвърди от специалист. Най-западният от тия хълмове е повече отдалечен от останалите и има правилна конусна форма – „Казанджи баир”.
Другата хълмиста верига се състои от един по-висок хълм – „Боз тепе” на 1 км източно от село Каменово и от няколко по-малки възвишения, разположени на запад от Боз тепе върху по-голямата част от които, на западния край на веригата е разположено с. Каменово. Към тази верига спада и хълмчето „Дермен чанлък”, отстоящо на 0,5 км североизточно от селото. "Боз тепе" е подковообразно възвишение с отвор на юг. Почти същата форма имат и възвишенията на селото.
Съставът на тези възвишения коренно се различава от тия при Коньово, „Баруците”, както още ги наричат, и от "Кайраците". Скалите не са изветрели и се състоят от твърд син карбонатен камък. Скалните блокове са разграничени помежду си от широки ивици, запълнени с бяла и жъла глина, а на места и големи кухини.
Спас Кънев
Няма коментари:
Публикуване на коментар